Ekonomi

Biden yönetimi ihtiyaç sahibi bölgelerde temiz enerji için 20 milyar dolar ayırdı

Biden yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri genelinde dezavantajlı topluluklarda temiz enerji ve ulaşım projelerinin geliştirilmesi için 20 milyar dolarlık hibe tahsis edildiğini açıkladı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Çevre Koruma Ajansı Yöneticisi Michael Regan, 2022 Enflasyon Azaltma Yasası ile oluşturulan 27 milyar dolarlık Sera Gazı Azaltma Fonu’nun bir parçası olan bu fonların dağıtımını yönetmek üzere seçilen sekiz kuruluşu açıkladı.

Yatırım, özellikle daha önce yeşil finansmana erişimi olmayan bölgelerde, ev enerji güçlendirme programları ve şebeke dışı yenilenebilir enerji projeleri de dahil olmak üzere çeşitli girişimleri destekleyecektir. Bu projelerin hedefi, yılda 40 milyon metrik tona kadar iklim kirliliğini azaltarak ya da önleyerek önemli bir çevresel etki yaratmaktır.

Başkan Yardımcısı Harris, ailelere, küçük işletmelere ve toplum liderlerine mahallelerinde iklim ve temiz enerji projelerini hayata geçirmeleri için gerekli sermayeyi sağlamanın önemini vurguladı.

Fonların bu yılın Eylül ayına kadar belirlenen kuruluşlara ulaşması bekleniyor. Sera Gazı Azaltma Fonunu bir iklim “rüşvet fonu” olarak nitelendiren ve yürürlükten kaldırılması için çaba sarf eden kongre Cumhuriyetçilerinin eleştirilerine rağmen, yönetim planlarında ilerliyor.

Toplam 20 milyar doların 14 milyar doları, toplumsal kalkınma finans kurumları ve yerel yeşil bankalardan oluşan kar amacı gütmeyen üç koalisyon tarafından yönetilecek. Bu gruplar, ülke çapında uygun fiyatlı temiz teknoloji projelerini hedefleyen Ulusal Temiz Yatırım Fonunu oluşturacak.

Ayrıca, düşük gelirli ve dezavantajlı topluluklardaki temiz teknoloji projelerine odaklanan topluluk kreditörlerine finansman ve teknik yardım sağlamayı amaçlayan 6 milyar dolarlık Temiz Topluluklar Yatırım Hızlandırıcısını denetlemek üzere beş grup daha seçilmiştir.

Finansman, kırsal topluluk yatırımları için en az 4 milyar dolar ve kabile uluslarına fayda sağlayan programlar için 1,5 milyar dolarlık bir taahhüt içeriyor. Hibe alanların, harcanan her 1 dolarlık federal fon için neredeyse 7 dolarlık özel sermayeden yararlanarak hükümetin yatırımının etkisini artırması öngörülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu