Haber

Alman parlamenter heyeti Tayvan’ı ziyaret etti

Almanya’daki iktidar koalisyonunun ortağı Hür Demokrat Parti’den (FDP) bir grup milletvekili, Çin ile egemenlik çatışması içinde olan Tayvan’ı ziyaret etti.

Tayvan ajansı CNA’nın haberine göre, Alman Parlamentosu Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann ve FDP Genel Başkan Yardımcısı Johannes Vogel liderliğindeki meclis heyeti bu sabah Ada’ya geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, heyetin Tayvan lideri Tsai Ing-wen, Başbakan Su Tseng-chang, Meclis Başkanı You Si-kun, Dışişleri Bakanı Joseph Wu ve Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri ile görüşeceği belirtildi. General Wellington Koo, 9-12 Ocak tarihlerini kapsayan ziyareti sırasında.

Tayvan’daki Dijital İşler Bakanlığı, Anakara İlişkileri Konseyi ve hayırsever kuruluşlarla da görüşmeler yapacak olan heyet, Hsinchu Bilim Parkı ve Ulusal İnsan Hakları Müzesi’ni ziyaret edecek.

Grup, bu yıl Tayvan’ı ziyaret eden ilk Alman heyeti ve son 3 ayda üçüncü meclis heyeti oldu.

Heyetin ziyareti öncesinde Çin ordusu, Tayvan çevresinde askeri tatbikat düzenledi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHC) yaptığı açıklamada, tatbikatın “yabancı güçler ile Tayvan bağımsızlık güçleri arasındaki işbirliğine karşı koymayı amaçladığını” söyledi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabaha kadar ada çevresinde Çin’e bağlı 57 askeri uçak ve 4 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Çin-Tayvan çatışması

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kumintag) güçleri ile Mao Zidong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) güçleri arasındaki üç savaştan galip çıkan Komünistler Çin’in kuruluşunu ilan ettiler. 1 Ekim 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti. .

İç savaşı kaybeden Koumintag üyeleri, 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” gücünün Ada’da devam ettiğini iddia ederek Tayvan’a yerleşerek Taipei’de geçici bir hükümet kurdular.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan, 1949’dan beri fiilen bağımsızlığın tadını çıkarıyor. Anakara Çin ile Tayvan arasındaki ayrılık ve egemenlik çatışması hâlâ devam ediyor.

“Tek Çin” ilkesini vurgulayan Pekin, Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik bağlar kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlarını kesmesi kuralını koyuyor. Tayvan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu